05.06.2024

2024-жылдын 31-майында Адам университетинин кызматкерлери, окуу иштери боюнча проректору Жамангулов А.А. жана «Экономика, туризм, менеджмент» программасынын башчысы М.А.Абыкеева «Кыргызстандагы ЖОЖдордун финансылык автономиясынын механизмдери» семинарына катышышты.
 Семинар А.Раззаков атындагы Кыргыз мамлекеттик техникалык университетинин Көндүмдөрдү өнүктүрүү борборунда Эразмус+ программасы тарабынан каржыланган
“Кыргызстандагы ЖОЖдордун каржылык автономиясын өнүктүрүү” (DEFA) долбоорунун алкагында өттү.
  Семинардын максаты ЖОЖдордун каржылык автономиясынын ченемдик укуктук базасын талкуулоо болду. DEFA долбоорунун тышкы эксперти С.Ж.Асанов “Кыргызстандын жогорку кесиптик билим берүү уюмдарынын финансылык автономиясы” деген темада баяндама жасады.
  Ошентип, семинардын темасы Кыргызстандагы жогорку билим берүүнү өнүктүрүү үчүн актуалдуу жана маанилүү деп табылды.
  Катышуучулар ЖОЖдордун каржылык автономиясынын ченемдик укуктук базасын  талкуулашты жана башкаруу моделдерин мындан ары өркүндөтүү маселелери боюнча
   пикир алышты.