Адам университетинин студенттери «Дасмия» компаниясына экскурсияга барышты.

2021-жылдын 21-октябрында «Менежмент жана туризм» багытындагы  студенттер «Дасмия» компаниясына барышты.   Иш-чара ага окутуучу Аманбаева Чынара тарабынан«Туризмдеги ишкердик ишмердүүлүк» жана «Бизнес пландоо» дисциплиналарынын алкагында уюштурулду.

Студенттерге Дасмиянын аймагы боюнча экскурсия уюштурулду. Компаниянын кызматкерлери компаниянын башкаруу стратегиясы, алардын миссиясы жана максаттары жөнүндө айтып беришти. Ошондой эле, биздин студенттер компаниянын ээси Мамашев Турусбек Чукуевичке жолугуп, анын ишмердүүлүгү жана бизнесин кантип баштагандыгы тууралуу маектешти. Андан соң, студенттерибиз үчүн бул жерде Вилбери шаарында жеке бизнесин ачкан жеке ишкер Матираимов Абдилахаттын катышуусунда конок лекциясы уюштурулду. Конок лекциясынын алкагында Абдилахат мырза студенттерге төмөндөгүлөр жөнүндө айтып берди: - өзүңүздүн брендиңизди кантип түзүү керек; - рынокту кантип талдоо жана өзүңүздүн ордун табуу керек; - өзүңүздүн идеяңызды жана өнүмүңүздү алар жарала электе кантип сатуу керек; - кантип инвесторлорго долбоорду туура сунуштоо - идеяны, брендди жана интеллектуалдык менчиктин башка түрлөрүн кантип коргоо керек. Коногубуз белгилегендей, интернет биздин жашообузга бекем орношкон, онлайн бизнес ар кандай, кээде татаал формаларды алган Бүгүнкү күндө интернеттин жардамы менен сиз үйдөн чыкпай, ал тургай дүйнөнүн каалаган жеринен – кеңсесиз, ижара акысын төлөбөй, ийкемдүү иш графиги менен алыстан иштей аласыз. Онлайн жеке бизнес негизги жумушуңузду үзгүлтүккө учуратпастан кошумча киреше алууга, ал тургай кээде олуттуу киреше табууга мүмкүндүк берет. Интернетте  бизнестин көптөгөн варианттары бар. Ар кандай кесиптин, ар кандай жөндөмү жана билими бар адам Интернеттен өзүнө ылайыктуу бизнес вариантын таба алат. Биринчиден, сиз өзүңүздүн күчтүү жактарыңызды, кызыкчылыктарыңызды, көндүмдөрүңүздү аныкташыңыз керек - жана анын негизинде онлайн бизнес үчүн ылайыктуу идеяны издеңиз.  Ал ошондой эле көптөгөн жаңы баштаган ишкерлер онлайн бизнести тандоодо кетирген каталары тууралуу айтып, күтүлгөн кирешелүүлүктүн деңгээлине токтолду. Практика көрсөткөндөй, туура колдо, атүгүл жөнөкөй бизнес-идеясы татыктуу киреше алып келиши мүмкүн. Бирок интернетте такыр түшүнбөгөн бизнес менен алектенсеңиз, анда бул бизнесте ийгиликке жетишиңиз күмөн. Студенттер бизнести өнүктүрүү темасы боюнча кызыккан суроолоруна онлайн форматта жооп алышты. Лекциянын программасы кызыктуу болду жана студенттерге «Бизнес пландоо» дисциплинасы боюнча жана келечектеги кесип жаатындагы кесиптик билимдердин жана компетенциялардын спектрин кеңейтүүгө мүмкүнчүлүк берди.