08.12.2023

Адам Университеттин илимий иштер боюнча проректору, э.и.к., доцент Г.ДЖ. Батырканова “Технологияларды трансферттик башкарууну түзүү” семинарына катышууда.

Адам Университеттин илимий иштер боюнча проректору, э.и.к., доцент Г.ДЖ. Батырканова Кыргызпатент тарабынан уюштурулган АКШнын Соода министрлигинин Коммерциялык укукту өнүктүрүү программасынын (CLDP) “Технологияларды трансферттик башкарууну түзүү” семинарына катышууда.

Бул программанын максаты – Кыргызстандагы Технологияларды трансферттөө кеңсеси үчүн интеллектуалдык менчик (ИМ) саясатын иштеп чыгуу.

Республикада технология трансфери бөлүмүн ачуу процессине жогорку жогорку окуу жайларын жана илимий -билим берүү мекемелерин тартуу.

Семинарда төмөнкү суроолор көтөрүлдү: “Технологияларды трансфердик экосистеманын негиздери” – баяндамачы Эшли Стивенс (Бостон университети), “Технологияларды которуу компоненти” баяндамачысы Ричард Кахун( Корнель университети), “Технологияларды трансферттөөдө жеке сектордун ролу” Семинарга КР Жогорку Кеңешинин, КР ЖОЖдорунун, министрликтердин жана ведомстволордун өкүлдөрү катышты.