25.06.2020 | Мероприятие

Жеңиштин жана Жеңиш парадынын юбилейлерине

Советтер элинин 1941-1945-жылдардагы Улуу Ата-Мекендик согуштагы Улуу Жеңишке 75 жылдыгына байланыштуу адам университети 7-май күнү " биз эстейбиз, биз сыймыктанабыз "темасындагы студенттер менен онлайн жыйын өткөрдү.

Быйыл 24-июнда Москвада Улуу жеңишке жеткен параддан баштап 75 жыл болду, анда кыргызстандык жеңүүчүлөр бул аймактагы фашисттик күчтөрдүн жана бөлүктөрдүн кызыл туусун сызып коюшат. Ушуга байланыштуу Москвада Улуу Жеңиштин юбилейине арналган аскердик парадга кыргыз армиясынын аскер кызматчылары мурдагы советтик республикалардагы аскерлер менен бирге катышышты.

Университеттин 2-курсунун студенттери Улуу Ата-Мекендик согуштун катышуучулары-өздөрүнүн чоң аталары жана чоң атасы жөнүндө макалаларды жазышкан. Бул макалалардын кээ бирлери гуманитардык жана фундаменталдык сабактарды департаменти тарабынан курулуп, юбилейдик парад менен жеңүүнүн жана Экинчи дүйнөлүк согуштун бүтүшүнүн алкагында окурмандарга тааныштырылып берилиши керек.

.

Жеңиштин жана Жеңиш парадынын юбилейлерине